Niedzielne spotkanie zorganizowane przez rodziny z Edukacji Domowej w Rękowie poświęcone było różnym pomysłom na planowanie zajęć. Podjęliśmy ten temat głównie z myślą o rodzinach, które dopiero niedawno rozpoczęły nauczanie dzieci w domu, i dla których tryb edukacji domowej jest wciąż „wielką niewiadomą”. Pytania i problemy które poruszaliśmy sugerują, że dużo trudniej jest się „przestawić” z trybu szkolnego na samodzielną naukę, niż po prostu rozpocząć edukację domową od „samego początku”. Rodzicom trudno jest wyjść poza ramy szkolne, do których są przyzwyczajeni i w nowej sytuacji nie bardzo wiedzą od czego zacząć. Dla tych rodzin, była to świetna okazja, żeby posłuchać i zobaczyć na konkretnych przykładach, jak robią to inni. Warto przy tym zwrócić uwagę, że podejście do edukacji domowej jest bardzo indywidualne i w przeważającym stopniu powinno zależeć od „charakteru” dziecka. Jeśli nasze dziecko nie wykazuje zainteresowania historią, ale lubi pograć w Minecraft, możemy namówić je, aby np. postacie w grze nazywały się tak, jak królowie Polski (ta wiedza wymagana jest na egzaminie). W Edukacji domowej, każda rodzina z pewnością bez problemu znajdzie odpowiednie metody do pracy ze swoimi dziećmi.

Dyskusja była bardzo wciągająca toteż oprócz poniższej listy zagadnień, nie mamy zbyt wielu notatek. Rodziny z większym doświadczeniem w nauczaniu dzieci w domu, starały się odpowiedzieć na następujące pytania:

Kto planuje u nas zadania i od czego to zależy.
Ile czasu trwa planowanie a ile dane zadanie.
Ile godzin dziennie poświęcamy na „naukę”.
Czy zadania są planowane systematycznie, np. codziennie.
Czy i jak weryfikujemy wykonanie zaplanowanych zadań.
W jaki sposób motywujemy siebie i dzieci do pracy. Kiedy jest to potrzebne.
Czy inaczej uczymy się pod kątem egzaminów klasyfikacyjnych.
Czy są jakieś trudności związane z przyjętą przez nas metodą.
W jakim zakresie nasze dzieci są samodzielne. Kiedy potrzebują wsparcia rodziców.
Czy dzieci wspólnie pracują nad zadaniami mimo różnicy wieku i poziomu wiedzy/umiejętności.
Czy planujemy zadania w odniesieniu do podstawy programowej. W jaki sposób to przebiega.
Jak zachęcamy dzieci do wykonywania zadań, które nie są zbieżne z ich zainteresowaniami, ale wymagane na egzaminach.

Spotkanie uświadomiło nam również, że, w przyszłości, będziemy prawdopodobnie chcieli rozejrzeć się za większą salą, a nawet zaplanować noclegi dla osób, które przyjeżdżają z dalszych miejsc w Polsce.

Komentarze

Komentarze z FB