Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego.

XIV Ogólnopolski konkurs „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego.”

Już po raz czternasty Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego. Tym razem będziemy opisywać dzieło Zbigniewa Pronaszki Szachista ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Konkurs jest skierowany do młodzieży uczącej się w szkołach podstawowych i średnich. Polega na opisaniu w dowolnej formie literackiej zaproponowanego dzieła sztuki znajdującego się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego. Tegoroczny temat stanowi obraz Zbigniewa Pronaszki Szachista. Forma pracy powinna łączyć zarówno walory literackie, jak i kompletny opis wszystkich elementów dzieła malarskiego. Kwestię wyboru formy literackiej i metody opisu pozostawiamy autorom. Pracę należy zatytułować.

Uczniowie mogą składać prace do 22 grudnia 2017r. (do pani Joanny Rudeckiej). Wyniki poznają w kwietniu. Wtedy też odbędzie się uroczysta gala finałowa, podczas której wręczone zostaną nagrody rzeczowe, statuetki Gęsie Pióra, a także – co dla uczestników stanowi największe wyróżnienie – publikacje z tekstami laureatów konkursu. Motywy ze zwycięskich tekstów staną się ponadto podstawą dla filmu emitowanego podczas gali.

Konkurs jest przeznaczony dla młodzieży szkolnej. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach: literackiej i formalnej. Kategoria literacka obejmuje prace, w których w znaczący sposób ujawnia się forma literacka (opowiadania, wiersze, dramaty, rozmowy, listy itd.). Kategoria formalna prezentuje klasyczną analizę dzieła sztuki, analizę porównawczą lub esej. W szczególnych przypadkach Organizator rości sobie prawo do samodzielnego umieszczenia pracy w określonej kategorii.

Forma pracy powinna łączyć walory literackie i kompletny opis wszystkich elementów dzieła malarskiego. Kwestię wyboru formy literackiej i metody opisu pozostawiamy autorom. Pracę należy zatytułować.