RekowSzkola 
Edukacja Domowa ogólnie Forum Edukacji Domowej (dawniej Airbot) / Edukacja Domowa ogólnie /

Edukacja domowa dziecka pięcioletniego-pytania

Autor gosia2
Użytkownik
#1 | Posted: 15 Mar 2013 16:45 
Witam serdecznie,
przygotowuję się powoli do ED mojej córki -teraz ma 3.5 roku, więc zaczęlibyśmy od września 2014.
Zbieram informacje i doświadczenia.
Mam kilka pytań do tych, którzy mieli/mają dzieci w podobnym wieku i edukowali je domowo:
1. Czy korzystali Państwo z jakiegoś konkretnego programu dla pięciolatków, czy nie? Jeśli tak, który jest warty polecenia?
2. Od kiedy obowiązuje zdawanie egzaminów w szkole, do której dziecko jest zapisane? Gdzieś czytałam, że pięcio- i sześciolatków to nie obowiązuje, ale powtórnie źródła nie udało mi się odnaleźć..
3. Jak nawiązać kontakt z innymi rodzicami edukującymi swoje dzieci domowo w celu wspólnych spotkań, wycieczek, itp? Oprócz oczywiście atrakcji organizowanych dziecku we własnym zakresie. Forum, wiem a w praktyce, kto z Państwa byłby chętny i ma dziecko urodzone w 2009, które będzie edukowane domowo? Jestem z Warszawy.
Bardzo dziękuję i pozdrawiam,
Gośka

Autor svea
Użytkownik
#2 | Posted: 15 Mar 2013 17:52 
1. Dla mojego pięciolatka, kiedy jeszcze był pięciolatkiem, wybrałam Entliczek-Pentliczek Nowej Ery. Nam się sprawdziło, ale mi zależało, żeby nie było szlaczków, bo to nudne i bez sensu moim zdaniem. Syn nawet lubił ten zestaw, chociaż wtedy nie był fanem jakichkolwiek zadań z kredką czy ołówkiem. Książka miała go w miarę bezboleśnie zachęcić i to się udało. Ale ogólnie nie upierałabym się przy podręczniku jako źródle wiedzy, bo średnio rozgarnięte dziecko raczej nie będzie miało problemu z opanowaniem materiału z podstawy po prostu się bawiąc, szczególnie jeśli jeszcze rodzice nastawiają się na ed. Czyli zależy im i dziecka nie zaniedbują edukacyjnie.

2. Egzaminu dla zerówki nie ma na pewno. Wiem, bo właśnie jesteśmy w zerówce sześciolatków, jest tylko ocena gotowości szkolnej, tak jak w przedszkolach. Pytania w stylu narysuj szlaczek, przerysuj kwadrat, zawiąż buty, czy ocena dojrzałości społecznej. Nie na ocenę

3. Nie mam pojęcia, my jesteśmy edukacyjne odludki i w tym zakresie radzimy sobie sami Podobno istnieje grupa na facebooku, ale nie mam konta, nie korzystam, więc nie mam bliższych danych.

3.

Autor tanczacazliwkami
Użytkownik
#3 | Posted: 16 Mar 2013 09:49 
Witaj gosia2,
Mamy dziecko w tym samym wieku, moja córa jest z końca listopada 2009. My również początkujący w tym temacie, ale zdecydowani. Szkoda, że tak daleko od siebie mieszkamy-jesteśmy z Oświęcimia:/.

Autor thamar
Użytkownik
#4 | Posted: 29 Mar 2013 07:45 
Witam,
my również zaczynamy edukacje domową w przyszłym roku. Nasz synek jest z października 2009.
Mieszkamy koło Bydgoszczy, więc trochę daleko
Chociaż w dzisiejszych czasach odległość nie gra już takiej roli. Podjęliśmy decyzje, że jeśli spotkamy się z jakimiś problemami co do edukacji domowej w rejonowej szkole to zapiszemy Janka do szkoły Sawickich, więc jeszcze dalej niż Warszawa .

Autor thamar
Użytkownik
#5 | Posted: 29 Mar 2013 07:46 
Witam,
my również zaczynamy edukacje domową w przyszłym roku. Nasz synek jest z października 2009.
Mieszkamy koło Bydgoszczy, więc trochę daleko
Chociaż w dzisiejszych czasach odległość nie gra już takiej roli. Podjęliśmy decyzje, że jeśli spotkamy się z jakimiś problemami co do edukacji domowej w rejonowej szkole to zapiszemy Janka do szkoły Sawickich, więc jeszcze dalej niż Warszawa .

Autor technikkudelski
Użytkownik
#6 | Posted: 29 Mar 2013 12:04 
Sporo informacji możecie znaleźć na facebookowej grupie ED. To jest grupa otwarta, więc można zaglądać i korzystac nie będąc członkiem, nie udzielając się.

Autor erendil
Użytkownik
#7 | Posted: 2 Sier 2014 16:26 
Wrzesień 2014 zbliża się :) jak tam Wasze przygotowania do edukacji pięciolatków? Mój synek też jest z listopada 2009 i zerówkę rozpoczynamy w domu :) pozdrawiam

Autor gosia2
Użytkownik
#8 | Posted: 17 Cze 2015 13:32 
erendil
Cześć,
rok minął na absolutnym unschoolingu, postanowiłam nie uczyć według książek/programów.
I chyba dobrze :) Ocena gotowości szkolnej oceniona bardzo dobrze :)

Od września (najstarsza córka ED pierwsza klasa) chciałabym jednak nawiązać jakąś znajomość z osobami mającymi dzieci w podobnym wieku/edukujących domowo.
Lokalizacja- Warszawa Natolin. Wiek moich dzieci- 6 lat, 4.5 roku, 1 rok.
Jestem na macierzyńskim,potem będę na wychowawczym, wszystkie 3 córki pod moją opieką.
Cel spotkań -towarzyski :) Spacer, kawa :) towarzystwo dla dzieci. Ewentualnie może uda się dzieci na jakieś wspólne zajęcia zapisać, ale to opcjonalnie i niekoniecznie.
Wszyscy moi znajomi albo pracują albo mają dzieci w placówkach, więc zostają weekendy. Za mało trochę.
Pozdrowienia,
Gośka

Autor fischer
Użytkownik
#9 | Posted: 8 Wrz 2015 16:00 
witaj Gosiu,
moje corki sa z 2010, 2012 i 2014, wiec bardzo chetnie bysmy sie z Wami pospotykaly :) rzecz w tym, ze kolo Warszawy (w Legionowie) bywamy tylko w wakacje, co prawda az 6 tyg, ale jednak ;) na codzien mieszkamy we Wloszech. jezeli bedziemy miec na uwadze mozliwosc wymiany listownej/emailowej miedzy dziecmi, gdyby sie naprawde zakumplowaly - moze warto sprobowac w wakacje 2016 :)
pozdrawiam serdecznie,
malgosia

Autor kasia_5
Użytkownik
#10 | Posted: 16 Cze 2016 12:02 
Witam,
Jeśli chodzi o naukę języka angielskiego, to bardzo polecam książeczkę Early Learners Series 1. Jest doskonale przystosowana dla dzieci w wieku 3-5 lat. Książeczka zawiera dużo kolorowych obrazków, kolorowanek, naklejek i nie jest przeładowana treścią. Co ważniejsze, książeczka jest napisana w wyjątkowo prosty sposób, a więc każdy rodzic bez problemu da sobie z nią radę ;) Sama ją wypróbowałam i mogę ją gorąco polecić każdemu rodzicowi, który w przyjazny sposób chce poćwiczyć angielski ze swoim dzieckiem w domu :) O książce można dowiedzieć się więcej na stronie https://www.facebook.com/earlylearnersseries/?fref=ts oraz pod adresem e-mail english4kids1s@gmail.com.
Pozdrawiam,
Kasia :)

Edukacja Domowa ogólnie Forum Edukacji Domowej (dawniej Airbot) / Edukacja Domowa ogólnie / Edukacja domowa dziecka pięcioletniego-pytania Top
Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

Zapomniłem hasła  
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Forum Edukacji Domowej (dawniej Airbot)